Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

MM 4-5-6/2012

PDFDrukujEmail
Brytyjski okręt liniowy HMS "Victory" • Skala - 1:200 • Opracowanie modelu - Patryk Zuzański • Rysunek barwny na okładce - Paweł Mularczyk
20,00 zł
Ocena: Nie ma jeszcze oceny

  BRYTYJSKI OKRĘT LINIOWY
  HMS „VICTORY″

  mm 4 5 6 2012 a

  HMS Victory w suchym doku w Portsmouth

  HMS „Victory” to typowy okręt liniowy pierwszej klasy z przełomu XVIII i XIX wieku. Historia tego słynnego brytyjskiego okrętu sięga 1758 roku, kiedy to Rada Admiralicji Brytyjskiej podjęła decyzję o zaprojektowaniu i budowie 12 nowych, studziałowych jednostek liniowych. Seria nowych okrętów została określona typem „Victory” i taką właśnie nazwę otrzymała pierwsza jednostka. Skonstruowania tych potężnych żaglowców podjął się Sir Thomas Slade. Okręt z powodu posiadania 104 dział oraz ponad 800 osób załogi budził respekt na światowych wodach i wsławił się udziałem w wielu bitwach morskich, zwłaszcza słynnej potyczce pod Trafalgarem, w czasie której na jego pokładzie zginął admirał Horatio Nelson.
  Stępka pod „Victory" została położona 23 lipca 1759 roku w stoczni Chatham Dockyard. W trakcie prac szkutniczych zużyto drewno pochodzące z kilku tysięcy drzew różnych gatunków (90% stanowiła dębina). Jednostka została wyposażona w 3 maszty pełnorejowe oraz żagle o łącznej powierzchni około 16 tys. m2. Kadłub poniżej linii wodnej został obity arkuszami blachy miedzianej. Budowa trwała prawie 6 lat i zakończyła się 6 maja 1765 roku, kiedy to okręt został zwodowany.
  Przez kolejne 13 lat jednostka pozostawała bezczynna w porcie, dopiero przy okazji rewolucji amerykańskiej została włączona do aktywnej służby. W latach 1783-1789 „Victory” ponownie przesunięto do rezerwy. Po powrocie do czynnej służby służył nieprzerwanie przez 14 lat, a w 1797 roku jako okręt flagowy admirała Sir Johna Jervisa wziął udział w zwycięskiej bitwie u przylądka Św. Wincentego. W czasie potyczki jednostka została uszkodzona i kolejny raz wycofana z aktywnej służby. Do 1800 roku „Victory” służył na rzece Medway jako pływający szpital. Po przejściu trwającego 3 lata kompleksowego remontu okręt został ponownie włączony do służby liniowej, a 2 lata później jako flagowy okręt admirała Nelsona wziął udział w bitwie pod Trafalgarem. Dowodzący z pokładu admirał angielskiej floty Nelson został postrzelony francuską kulą z muszkietu i zmarł na pokładzie „Victory” w wyniku poniesionych ran.
  Ostatnie lata służby liniowej „Victory” spędził pod dowództwem Sir Jamesa Saumareza i w 1812 r. został przekwalifikowany na pływający magazyn. Dopiero w 1922 r. pod wpływem Towarzystwa Badań Nautycznych okręt odholowano do Portsmouth i umieszczono w suchym doku nr 2, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Pomimo całkowitej niezdolności do służby formalnie „Victory” wciąż posiada status jednostki Royal Navy.

  mm 4 5 6 2012 b

  DANE TECHNICZNE JEDNOSTKI
  Długość - 84,4 m
  Szerpkość - 15,8 m
  Zanurzenie - 6,55 m
  Powierzchnia nośna - ok. 16 000 m2
  Załoga - ok. 800 osób

   

  powrot sklep

Producent: Liga Obrony Kraju

Opinie

Nikt jeszcze nie oceniał tego produktu.
top